Moje TOP 10

  • Zobacz wszystkie | Strony: Moje TOP 10
  • 1. El Diablo Rojo - Frank Varey. Red Devil of the Speedway

    Moje TOP 10

    Tę publikację Victora Petersa z 1937 roku darzę szczególnym sentymentem. Może ze względu na okoliczności w których ją zdobyłem...

     

    Otóż szperając kiedyś po stronach dotyczących pionierów żużla, natknąłem się na informację o wyprawie grupy żużlowców do Argentyny (1929-1930), mieli oni popularyzować speedway w tym kraju. Jednym z nich był Frank Varey, któremu nadano tam przydomek "El Diablo Rojo" (Czerwony Diabeł). Varey na tyle zachwycił kibiców podczas tego turnee, iż postanowiono wydać okolicznościową publikację.

     

    Mając już informację, że taka książka istnieje, rozpocząłem poszukiwania :) No i znalazłem - w antykwariacie....na Cyprze!

     

    Chwilę trwało przekonanie ich do sprzedaży do Polski, ale udało się! Książka jest naprawdę ładnie wydana, ma twardą oprawę i 200 stron.

     

    To prawdziwa perełka w mojej kolekcji...

  • 2. Regulamin wyścigów motocyklowych na torze żużlowym w Poznaniu (25 maja 1930 roku)

    Moje TOP 10

    Ten regulamin cenię w sposób szczególny... Szczególny, bo to prawodopodobnie najstraszy regulamin zawodów żużlowych, jaki zachował się do czasów współczesnych. Ja w każdym bądź razie nigdy nie słyszałem o starszym...

     

    Rok 1930 to początki wyścigów na torach zamkniętych w Polsce, nazwa żużel pojawia się jeszcze rzadko... A tu niespodzianka - mamy regulamin nie budzący żadnych wątpliwości - zawody na torze żużlowym. Odbyły się one 25 maja 1930 roku na boisku Sokoła w Poznaniu.

  • 3. Мотоциклетные гонки по ипподрому

    Moje TOP 10

    To prawdopodobnie najstarsza książka (pochodzi z 1955 roku) dotycząca żużla wydana na terytorium ZSRR. Żużel na teren naszych byłych jedynie słusznych braci dotarł stosunkowo późno, dość powiedzieć, że pierwsze rozgrywki ligowe rozegrano tam dopiero w 1962 roku.

     

    Jednak i w ZSRR nie można było nie zauważyć zainteresowania sportem, który podbijał serca sąsiadów z zachodu. Stąd ta publikacja, w której czytelnik znajdzie wiele aspektów technicznych związanych ze sportem żużlowym (dostosowanie motocykli, stadionu, techniki pokonywania łuków itp.).

     

    Bardzo znikomy nakład (ledwie 5000 szt.) budzi uśmiech przy porównaniu z późniejszym rozmachem Rosjan (np. "За стартовой чертой" wydano w nakładzie 100 000 sztuk!) ale i sprawia, iż publikacja ta jest prawdziwym unikatem na rynku książek żużlowych....

  • 4. Sportski Prirucnik za spidvej

    Moje TOP 10

    Publikacja stanowi niezwykły rarytas kolekcjonerski z wielu powodów:

    - została wydana w Jugosławii w 1968 roku (jako zapewne jedna z nielicznych książek żużlowych, ja osobiście nie znam żadnej innej);

    - znikomy nakład;

    - autorem jest... Polak - inż. Zbigniew Flasiński (autor wielu ciekawych opracowań wydanych przez Polski Związek Motorowy);

    - książka jest przekładem książki "Sędziowanie zawodów motocyklowych na żużlu. Problemy wybrane" - publikacji wydanej w Polsce w 1963 roku.

  • 5. Tory żużlowe i ich wyposażenie. Instrukcje i rysunki

    Moje TOP 10

    Niezwykła publikacja - z wielu powodów:

     

    - wydana w 1963 roku w nakładzie zaledwie 300 sztuk;

    - wydana w formacie A4, jak większość publikacji PZM z adnotacją "do użytku wewnętrznego"

    - zawiera instrukcje budowy, jak i właściwego przygotowania toru do zawodów żużlowych oraz dodatkowo kilkanaście rysunków i grafik. Temat w Polsce do tej pory zupełnie pominięty w literaturze...

    - o ile publikacje z lat 60-tych, typu "Sport żużlowy" czy też "Sędziowanie zawodów motocyklowych na żużlu", pojawiają się bardzo sporadycznie na rynku kolekcjonerskim, tak ta pozycja jest zupełnie zapomniana, wręcz nieznana!

     

    Prawdziwy unikat!

  • 6. Pa 2 Hjul

    Moje TOP 10

    Pa 2 Hjul, czyli na 2 kółkach :)

     

    Bardzo cenię tę publikację. Z wielu powodów:

     

    - to najstarsza szwedzka książka o żużlu, o jakiej słyszałem (wydana w 1949 roku);

    - Szwedzi zawsze stawiali wysoko poprzeczkę pod względem jakości publikacji o żużlu - mamy tu dobry papier, świetne zdjęcia i imponującą objętość - 210 stron!

    - oj, napociłem się sporo aby ją zdobyć. Negocjacje ze Szwedem, u którego wypatrzyłem tę pozycję nie były łatwe :)

     

  • 7. Sport żużlowy - skrypt dla instruktorów sportu żużlowego

    Moje TOP 10

    "Sport żużlowy" napisany przez inż. Zbigniewa Flasińskiego to prawdopodobnie najstarsza publikacja "książkowa" Polskiego Związku Motorowego (pochodzi z 1961 roku).

     

    Ten skierowany do instruktorów sportu żużlowego skrypt to niezwykły unikat - sam nakład (zaledwie 300 sztuk!) oraz fakt, iż na kolekcjonerskiej giełdzie pojawia się on niezwykle rzadko, powodują, iż jest to prawdziwa "perełka" dla kolekcjonerów!

     

  • 8. Projekt rozwoju wyścigów torowych w latach 1981-1983

    Moje TOP 10

    Pozycję tę umieściłem na mojej liście z kilku powodów. Oczywistym jest tu bardzo znikomy nakład, niespotykana dotąd w literaturze tematyka, ale zupełnie niezwykłe są tezy tutaj stawiane!

     

    Inż. Zbigniew Flasiński, inspirowany wzorcami zachodnimi, w tych jakże mrocznych w naszej historii czasach proponuje przestać nazywać nasz sport .... żużlem!!

     

    Ten fragment warty jest zacytowania, absolutna perełka i jeszcze większa głupota w jednym:

     

    W całym tekście opracowania używa się świadomie terminu obcojęzycznego speedway, ponieważ używanie dotychczasowego określenia żużel jest śmieszne i logicznie nie uzasadnione. Termin żużel powstał w latach 50-tych, ponieważ tory w tym czasie były pokryte materiałem o tej nazwie. Dziś w całym świecie i w naszym kraju również, zniknęły tory o nawierzchni z żużla, natomiast podobnie jak w całym świecie, zastosowano i w Polsce jako materiał na nawierzchnię granit lub inne podobne materiały.

     

    Zgodnie z logiką lat 50-tych, należałoby wprowadzić równie śmieszną, jak i nielogiczną nazwę "wyścigi granitowe", a Komisję nazwać "Główną Komisją Sportu Granitowego".

  • 9. Wyniki sportu żużlowego 1968

    Moje TOP 10

    Pierwsza publikacja z serii "Wyniki sportu żużlowego" wydawanej cyklicznie rok po roku przez Polski Związek Motorowy (ostatnia ukazała się prawdopodobnie w 1996 roku).

     

    Niewielki nakład (zaledwie 500 sztuk - choć zdarzały się w późniejszych latach nakłady o połowę mniejsze...) sprawia, iż jest to prawdziwy "biały kruk" wśród kolekcjonerów żużlowych pamiątek.

     

     

  • 10. Kalendarz sportowo-szkoleniowy sportu żużlowego oraz regulaminy szczegółowe rozgrywek kalendarzowych 1971

    Moje TOP 10

     

    To pierwsze wydawnictwo z serii "Kalendarze i regulamin sportu żużlowego" (dotyczy sezonu 1971) wydane przez Polski Związek Motorowy, które zapoczątkowało całą serię kolejnych publikacji (ukazują się cyklicznie aż po dzień dzisiejszy).

     

    Niewielki nakład książki (310 szt.) sprawia, iż jest to prawdziwy rarytas dla kolekcjonera książek żużlowych!

  • Zobacz wszystkie | Strony: Moje TOP 10